Umowa SLA

Czym jest umowa SLA?

Umowa SLA (Service Level Agreement) to dokument określający gwarantowany poziom usług. Umowa jest stosowana przede wszystkim w kontraktach B2B. Występuje zawsze jako element innej umowy, której przedmiotem jest dostarczenie określonych usług. Umowa SLA określa czas reakcji w jakim specjaliści muszą rozpocząć pracę nad naprawą błędu, a także czas w jakim muszą go rozwiązać. Za niedotrzymanie określonych terminów ustalana jest wysokość kar umownych.

Firmy wdrażające rozwiązania IT nie zawsze decydują się na zawarcie umowy SLA, argumentując to koniecznością ochrony budżetu przedsiębiorstwa przed niepotrzebnymi wydatkami. Tymczasem, to właśnie przez brak umowy SLA firma może być narażona na wielokrotnie wyższe koszty związane z utratą ciągłości pracy i długim oczekiwaniem na naprawę błędów. Często są to nie tylko starty finansowe, ale również utrata wizerunku czy spadek zaufania klientów.

Czy warto mieć umowę SLA?

Czy warto mieć umowę SLA?

Co tak naprawdę daje umowa SLA? Daje spokój i bezpieczeństwo. O tym jak ważne jest bezpieczeństwo i wsparcie w biznesie wiedzą tylko osoby, które doświaczyły...

Usługa SLA ma na celu zapewnienie ciągłości działania systemu - sklepy internetowe, strony www, dedykowane systemy. W sytuacji, gdy dojdzie do jego awarii, jesteśmy w stanie przywrócić go do działania w czasie, który został zastrzeżony w SLA. Umowa SLA egzekwuje na nas, jako dostawcy usług konieczność wiedzy o danym systemie, jego strukturze i funkcjach. Dzięki temu możemy sprawnie reagować na zaistniałe błędy. Nasz wykwalifikowany i kompetentny zespół będzie dysponował wiedzą i czasem, aby zająć się twoim problemem.

Jakie korzyści oferuje umowa SLA?

  • możliwość zgłoszenia błędów w systemie rejestracji zgłoszeń,
  • dostępność specjalistów, którzy gotowi są rozwiązać zgłoszone błędy w ustalonym czasie,
  • dostępność telefonicznego wsparcia technicznego i konsultacji,
  • monitorowanie systemu, które umożliwia wykrycie spadku wydajności zanim zaobserwują to użytkownicy.

Co powinna zawierać umowa SLA?

Umowa SLA powinna określać kilka istotnych parametrów, które trzeba mieć na uwadze przed przystąpieniem do negocjacji warunków umowy. Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym:

  • jakie procesy są dla firmy najbardziej istotne i w jakich godzinach należy zapewnić ciągłość ich działania,
  • jakich czasów reakcji na błędy oraz ich naprawę oczekujemy,
  • w jakie dni i w jakich godzinach powinno obowiązywać wsparcie.

Ustalanie parametrów umowy SLA powinno być dostosowane do ruchu użytkowników, aby możliwie najskuteczniej minimalizować straty związane z niedostępnością systemu. Należy również pamiętać, że im bardziej rygorystyczne będą parametry, tym cena SLA również będzie wyższa. W Argonium przeprowadzamy zawsze analizę potrzeb, pomagając dopasować poziom usług odpowiednio do rzeczywistych wymagań biznesu klienta.

Umowa SLA oferuje naszym klientom pewność, że liczba błędów jakie będą zachodzić w systemie ulegnie zmniejszeniu, a te, które wystąpią będą mogły zostać w skutecznie sposób naprawione, dzięki naszej szybkiej reakcji.

Strona www i umowa SLA

Strona www i umowa SLA

Strona www bardzo czesto decyduje o pierwszym kontakcie oraz o wizerunku firmy. Awarie lub niedostępność strony www moze mocno ograniczyć pozyskiwanie nowych klientów...

Można spotkać się z opiniami, że umowa SLA to zbędne koszty dla firmy. W rzeczywistości jej brak może wygenerować znacznie wyższe i nieoczekiwane wydatki, które wynikają z awarii i przestoju pracy oraz braku właściwych narzędzi do naprawy błędów. W najgorszym przypadku może skutkować to nawet utratą zaufania klientów i spadkiem przychodów. Warto więc rozważyć wybór tej usługi, ponieważ jest to w praktyce jedyna możliwość gwarancji dostępności systemu na wysokim poziomie.

5 minut - tyle zajmuje nam rozpoczęcie pracy nad usuwaniem krytycznego błędu na podstanie umowy SLA.